Anasayfa » İddaa Haberleri » İddaa’ya Zam Mı Geliyor?

İddaa’ya Zam Mı Geliyor?

Milliyet gazetesinde geçtiğimiz günlerde yer alan habere göre hükümetin yatırımı teşvik paketi kapsamında hazırladığı kanun tasarısından sürpriz vergi düzenlemeleri çıktı. Sigarada otomatik vergilendirme getiren tasarı uyarınca, imar planlarında yer verilen ibadethanelerin yapımı vergi indiriminden yararlanacak. Spor Toto bünyesindeki İddaa benzeri şans oyunlarına stopaj getirilmesiyle bu alanda zammın önü açıldı. Tasarı ile NATO programlarına mal ya da hizmet sunanlar da vergi muafiyetinden yararlanacak.
“Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM’ye sevkedildi. Tasarıya göre, sigarada Bakanlar Kurulu tarafından uygulanan vergi uygulamaları otomatik hale getirilecek.

Tasarının Gelir Vergisi Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, okul, sağlık tesisi, yurt, huzurevi, rehabilitasyon merkezi yaptıranlar gibi cami, kilise, havra gibi ibadethane yaptıranlar ya da buralara ayni ve nakdi bağışta bulunanlar da, bağışları miktarında gelir vergisinden indirebilecekler. Maddeden imar planında dini tesis alanı olarak belirleniş yerlere yapılacak ibadethaneler yararlanabilecek. Devletin resmi olarak tanımadığı herhangi bir ibadet yeri için vergi indiriminden faydalanılamayacak.
Yeni bir düzenleme de Spor Toto Teşkilatı gözetiminde yürütülen şans oyunlarına gelecek. Tasarı ile iddaa ve benzeri Spor Toto şans oyunlarını oynatan bayilere ve aracılarına yapılan komisyon, prim ve benzeri ödemeler üzerinden stopaj kesilecek. Vergi kaybının önlenmesi için yapılan bu düzenleme, bir vergi yükü yaratacağı için Spor Toto gözetiminde oynatılan oyunlar için zam da gündeme gelebilecek.

İddaa oyununun bu gelişmeden nasıl etkileneceği ise henüz belli değil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*